תרמית פירמידה

המדריך להונאות פירמידה וכיצד לזהות אותן כך שלא תהפכו לקורבן

מדי תקופה אנחנו רואים בחדשות סיפורים מפחידים על תרמיות פירמידה, מודל עסקי מפוקפק שמבטיח לאנשים הכנסות גדולות וחלומות על התעשרות מהירה אך בפועל הם נשארים עם חור בכיס של עשרות אלפי שקלים ויותר. אבל מה זה בעצם תרמית פירמידה ואיך אפשר זהות מודלים דומים שידליקו לכם נורות אזהרה שמדובר בהצעה עסקית מפוקפקת.

ריכזנו לכם בכתבה את כל המידע שאתם צריכים לדעת על הונאות פירמידה ואיך תדעו לזהות אותם ולא להיכנס אליהם גם אם הם נשמעים כמו הצלחה בטוחה שחבל לפספס.

תרמית פירמידה
Credit: Pixabay

אז מהי בעצם תרמית פירמידה?

תוכנית פירמידה היא מודל עסקי שמגייס חברים (משקיעים חדשים) ועושה פיצוי למשקיעים הקודמים שנכנסו לפניכם. במידה ואתם שואלים את עצמכם האם מדובר במשהו חוקי אז התשובה היא לא! תוכניות פירמידה אינן חוקיות והממשלה שולחת אזהרות לגביהן.

תוכנית פירמידה היא בעצם הונאה שבה אנשים משקיעים כסף במה שהם מאמינים שהוא מיזם רווחי. עם זאת, הדרך היחידה שבה תוכניות אלה פועלות היא אם יש יותר אנשים בתחתית הפירמידה מאשר בחלק העליון, מה שאומר שרוב המיזמים הללו נכשלים בהכרח בשלב מסוים והאנשים שמצטרפים אחרונים צפויים להפסיד את כספם.

המודל העסקי של פירמידה עובד ככה שהמשתתפים מרוויחים כסף על ידי גיוס משקיעים חדשים, ולא על ידי מכירת מוצרים או שירותים. אין מוצר אמיתי שאנשים משלמים עבורו. לעיתים על מנת להיראות כעסק לגיטימי יציגו מוצר כלשהו שהוא המהות של העסק אך בפועל ההכנסה והמכירות אינן נובעות ממכירת המוצר אלא ממשקיעים חדשים שיצטרפו לפירמידה ויזרימו אליה כסף.

מהו שיווק מרובה רמות או MLM?

שיווק רב רבדי (או בשמו המוכר יותר 'שיווק רשתי') הוא מערכת הפצת מוצרים שבה איש המכירות מרוויח עמלות לא רק על מכירת המוצר, אלא גם על מכירת אותו המוצר ללקוחות אחרים שהם מגייסים (למטה שלהם). תוכניות MLM ופירמידה חולקות את אותו מבנה בסיסי: הן מספקות דרך לאנשים להרוויח כסף על ידי גיוס חברים חדשים.

חברות MLM מציעות מוצרים ושירותים שונים, מה שמאפשר למפיצים להרוויח יותר ממה שהם היו מקבלים רק מגיוס. הגיוס אינו מוקד החברות הללו. מצד שני, תוכניות פירמידה מציעות רק מוצר או שירות אחד עם אפשרות לגייס חברים חדשים כאסטרטגיית הכנסה מרכזית.

כיצד לזהות תכנית פירמידה תוך 2 דקות או פחות! *דוגמאות בטון כלולות*

ישנן דרכים רבות לזהות תכנית פירמידה, אך להלן כמה מהמאפיינים הנפוצים ביותר של תוכניות אלה.

1) הם לא מפרטים בצורה ברורה והגיונית לגבי מה שאתה צריך לעשות כדי להרוויח כסף.

2) השיטה העיקרית להרוויח כסף היא גיוס משתתפים חדשים לתכנית.

3) הרוב המכריע של האנשים המצטרפים אינם מחזירים את השקעותיהם.

4) אין מוצר שנמכר מלבד ההשתתפות עצמה.

מסקנות: הטיפים המועילים ביותר למניעת הונאות פירמידה

תוכניות פירמידה אינן חוקיות במדינות רבות, אך לצערנו קיומן אינו נדיר ובטוח שמעתם על חברים או בני משפחה שלכם שנפלו קורבן לתרמית פירמידה / שיווק רשתי ואיבדו סכומי כסף גדולים. בסופו של דבר הם מנצלים את תאוות הבצע של אנשים שאין להם יותר מדי כסף על מנת להשקיע באפיקים סטנדרטיים ולרוב הם מנצלים את חוסר המודעות של אותם אנשים שנכנסים למודל הזה.

בדרך כלל הם הופכים לוויראליים באמצעות מדיה חברתית ומציגים את עצמם כהזדמנות השקעה חדשה עם תכנית תשלומים לא הוגנת שנשענת על גיוס אחרים כדי להרוויח יותר כסף. חשוב לציין כי הונאות אלה לעולם לא יביאו לעושר אמיתי עבור אף אחד, ולעתים קרובות קשה לראות מי בעצם מרוויח כלכלית מהתוכנית הזו.

הדרך העיקרית להימנע מתכניות פירמידות היא לחנך את עצמך לגבי הסיכונים הכרוכים בכך או לבקש עצה ממישהו שאתה סומך עליו לפני שאתה משקיע כסף בכלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.